Je to [vůl]? Aneb jak vybrat dobrý kabát po hmatu

Kabát je synonymem zimního období. Máme o něm lecjaké až idylické představy, které se ale rychle zhroutí, když vkročíme do obchodu. Teplý? Pěkný? Kvalitní? Zcela základní kritéria nesplňuje téměř většina sortimentu. Nebudu vám nic nalhávat. Vydala jsem se tedy do obchoďáků a prošla lednové výprodeje s jediným cílem - zjistit, jak si vybrat dobrý zimní kabát v Čechách. Jde to vůbec, jaké jsou tipy a triky? Vybírejte po hmatu!



Kabát se dá vyrobit z lecčeho, ale pokud chcete kvalitní, který přežije pár sezón a zahřeje, je to už problém. Chcete-li se dovzdělat, využijte článek Módního Pekla ZDE. Já si vystačím s jeho výcucem. Nejlepším materiálem na kabáty bývá označována tradičně vlna, která je nejhřejivějším přírodním vláknem a zároveň je odolná. K výrobě kabátů se ale dá reálně použít i cokoli jiného od bavlny po polyester. Rozhodla jsem se tedy udělat radost prodavačkám a obejít a řádně ohmatat a naruby převrátit stojany všech možných řetězců a zjistit pravdu o vlně i dalších používaných vláknech...

Vlna
Vysoký podíl vlny má v obchodech minimum zboží. Je to tak a není se moc čemu divit. Kvalitní vlna se totiž prodává za dost vyšší částku než umělá vlákna a cena výsledného produktu je pak pro Čecháčka pálka jako blázen. Jediný kabát, který měl 90 % vlny (+10 % kašmíru) byl pánský Hugo Boss v camel barvě za 11 tisíc v Peek 'n' Clopenburg. Na druhou stranu na kvalitě se to opravdu odrazilo. Dlouhé kabáty z vlny sice bývají těžké, ale tento byl opravdu neuvěřitelně příjemný na dotek, látka nenesla stopy otěru a slušně hřála, i když celý kabát byl v zásadě tenký. A to byla jediná opravdu kvalitní vlna, kterou jsem potkala...

Dámský tmavě modrý 60 % vlna + 20 % PES + 10 % akryl a camel pánský Hugo Boss 90 % vlna a 10 % kašmír. Docela pěkné, příjemné, v zásadě asi to nejlepší nalezené, ale cena dost vysoká a je otázka jestli odpovídá kvalitě, nebo spíš jen reflektuje značku... :/ Obojí Peek n Clopenburg.

Vlněné směsi
Zdaleka nejoblíbenější jsou teď v obchodech vlněné směsi, které nabízejí všechny "lepší" značky. Dá se na nich totiž ušetřit, díky podílu levných umělých vláken. Jejich cena je velmi kolísavá stejně jako podíl vlny. Vzájemně na sobě ale moc nezávisí, ačkoli kabáty s vyšším podílem vlny byly spíše ty dražší. Obecně je cena okolo 2 až 7 tisíc. Obchodníci asi kvůli zvýšené "gramotnosti" kupujících zkoušejí u těhle typů kabátů trapné triky, kdy uvádí u cenovky "wool", ale reálné složení na cedulce uvnitř je tak 90 % PES a 10 % vlny a to ještě kdo ví jaké. Důležité je tedy sledovat vnitřní cedulky oblečení.
Obecně je ale kvalita směsí u nás většinou pochybná. Látky jsou těžší, hutnější, možná více zahřejí, ale často jsou dost nevzhledné, působí jak odrbaný hadr a chytají špínu. Po hmatu jsou často navíc dost nepříjemné, mnohdy mám dojem, že musí kousat. Specialitou byl ale třeba kabát ze směsi 25 % vlna a 50 % alpaca, který měl delší chlup, stál asi 5-7 tisíc (paměť klame) a samozřejmě v Peek 'n' Clopenburg. To už bylo něco jiného, sice trochu na pohled působil jak pes stažený z kůže, na omak byl ale perfektně příjemný!


První dávám vlněné "fejky" - samozřejmě oba označené jako wool kabáty, ale realita je taková, že první má vlny 5 % a druhý 10 %. Kupodivu ten druhý, na omak o něco lepší, je z GATE, a první, na omak hrubý a nepříjemný a navíc dražší, z CA. Oba ale vypadaly spíš jako levný odpad, ačkoli oba stály okolo tisícovky. Vyhozené peníze, fakt...


První kabát z Camaieu a druhý z Sinsay, oba 25 % vlny doplněné polyesterem a trochou polyamidu v druhém případě. Cena kolem 2 tisíc, kvalita fakt všelijaká... Látka na omak stále docela hrubá, nijak extra příjemná, plná chomáčků jemných vlákýnek, kabát akorát těžší, ani nebyly kdejak hezké.


Tohle je už trochu vyšší kategorie, pořád ale šlo o kabáty, které bych si nejspíš nekoupila, protože látka nevypadala, že přežije sezónu v dobrém stavu. První je ZARA 40 % vlny a 40 % PES, druhý je S. Oliver, 25 % vlna a 70 % PES. Jak vidíte, na množství vlny tak moc nezáleží - záleží na kvalitě. S. Oliver kabát vypadal o dost lépe než ty předchozí dva se stejným vlněným podílem.


Tady na ukázku kurdnatá vlna Tom Tailor, složení 50/50 vlna a PES. Nakonec specialitka 50 % alpaka a 25 vlna, výsledkem na omak velmi příjemný delší chlup na těžším kabátu. Tyhle byly tuším 3-4 tisíce za kus, níž opravdu ne.

Polyester
Polyester, čokl, PES... je většinovou a mnohdy i jedinou složkou doplňující vlněné směsi u levných kabátů. Ty nejlevnější kousky jsou ale čistý 100% polyester. Najdete je třeba v GATE, Cropp Town ale i v Camaieu. Cena se pohybuje kolem 2 až 3 tisíc, ve slevách jde i k tisícovce. Polyester je v zásadě materiál, který je vzhledem dosti variabilní, jako vrchní látka kabátu je s kvalitou na štíru. Kabát ze "psa" jsem měla, po jedné sezóně už byl téměř na odpis a po vrácení z čistírny totálně na vyhození. Druhý u nás doma je pánský, sice pěkný a příjemný s příměsí 10 % viskózy, trpí ale na oděr látky. Záleží tedy na kvalitě provedení. Některé polyesterové kousky můžou být docela dobré, musíte ale pečlivě vybírat, materiál vždy ohmatat a vyzkoušet. Může být velmi příjemný, dokonce vlnu připomínat na dotek, ale narozdíl od ní bude mít problém s rychlou degradací obyčejným nošením, látka bude náchylná na odření i nenásilným otěrem. Je třeba také počítat s tím, že takový zimník nezahřeje jako péřovka a nedá se nosit bez teplého svetru či saka.


Polyester má opravdu hodně forem, od klasického velmi krátkého chlupu na těch nejlevnějších kabátech okolo tisícovky (viz první z GATE, na ulicích u mladých slečen asi nejčastější varianta ještě dva roky zpátky). Druhý kabát je Sinsay s trochu delším chlupem, ale ještě horší kvalitou a vyšší cenou. Třetí naopak na omak velmi příjemný jemný polyester s falešným kožíškem v Cropp Town, bohužel se obávám, že se bude dost odírat.

Bavlna
Pro mě zcela nejspolehlivější materiál poměrem cena/výkon. Co je 100% bavlna, nikdy nezklame a bez ohledu na cenu a původ vydrží dlouho v dobrém stavu. Podobně je to s kabáty. Bavlněné jsou docela oříšek a nebývají zrovna časté. Na své vycházce jsem nenarazila ani na jeden, přitom doma jiné nemám. Výhody 100% bavlněné skořápky? Jde o pevnou nepříliš mačkavou látku velmi odolnou oděru s možností praní v pračce. Čistírnu snáší samozřejmě bez problému. Dobré bavlněné kabáty nenesou po sezóně stopy nošení, ale stejně jako polyester vás bez svetru rozhodně nezahřejí! Nosit je samotné jde pouze na podzim, zase můžu ale říct, že neprofouknou. Jsou také levnější podobně jako polyester, seženete je kolem 1-3 tisíc, ve slevách obvykle do 1500. Nejsou bohužel tak jemné na omak jako dobrá vlna nebo PES, jsou spíše tvrdší, nikdy ale nepříjemné.


Bavlna je na kabát prostě tlustá pevná látka bez chlupu. Focená mobilem vypadá skoro jak kalhoty... Nošení snáší výborně, sama moc nezahřeje, ale izoluje. První dvě fotky kabát Promod ve slvě za 1200, vedle Marks n Spencer ze sekáče.

Tipy na nákup
Složení látky určitě sledujte! Prodejci často uvádějí na visačkách "wool" a pak zjistíte, že nějaké chabé recyklované vlny je v kabátu sotva 10%. Pokud budete chtít zjistit složení látky, vždy hrábněte do kabátu ze spodu a doprava, kde je našitá cedulka výrobce s popisem. Složení látky musí být vždy uvedeno. Na štítku s cenovkou naopak není nikdy (kromě drahých značek, které cedulky nešijí dovnitř). Nebojte se vybrat i něco jiného než vlnu. Předně není zárukou kvality, protože i ona sama má různé kategorie, a předražená špatná vlna není žádný dobrý kup.
Kabáty směsové nebo z umělých vláken raději nekupujte na internetu a běžte si je osahat do prodejny. Jedině tak zjistíte, jestli látka za něco stojí. Na studiových fotkách vypadá každý hadr dobře! Cokoli má už na krámě náznaky žmolků, chumlíky vláken na povrchu nebo to "lepí" nečistoty, tak to neberte!

Tohle jsem našla v Sinsay - jo, to bílé je nachytaný bordel :D Ten kabát vypadal, jak kdyby s ním vytřeli celou prodejnu...Takže tohle opravdu nebrat!

Pro spořivé samozřejmý tip na závěr: nebojte se shánět lepší kabáty v secondhandech! Ty horší tam seženete za realističtější ceny a ty kvalitní za babku. Dají se najít i s vysokým podílem vlny. Třeba Textile house v zimě kabáty skladní hodně! Já mám ze sekáče bavlněný kabát Marks and Spencer za necelou stovku a nemůžu si stěžovat. Dobrá volba je i vinted.cz - uživatelky ale často neuvádí složení látky, na které se raději ptejte! Najít se tam dají ale i velmi kvalitní vintage kousky po babičkách. Určitě stojí za prozkoumání.

Lovu zdar a nezapomeňte přidat své zkušenosti s látkami, kabáty, jejich nošením a vůbec vším tím, co se kolem toho točí. Třeba i to, co vás letos vytočilo v obchodech :)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Genesis second handy - Praha

Hrabárna Furtex - Skalka/Ládví

Second hand market - Flora/Vinohrady