Kde si koupit zimní kabát v roce 2018?
Přehrabujíc se mezi stojany uslyšela jsem rozhovor dvou dívek. "Hm, ale jako není špatný." "Není, ale představovala bych si ještě trochu něco jiného..." "Nevadí, to najdem. Prostě dnešní cíl je najít ti kabát!" Tak jsem jim v duchu popřála upřímnou soustrast. Stejně jako loni jsem se rozhodla vyrazit do obchodů a okouknout kvalitu zimních kabátů. Výsledky nepotěší, ale předem můžu říct, že najít se určitě dá i za rozumné peníze!
Kabáty můžete pořídit v několika materiálových variantách a každý materiál má něco do sebe. Stručně zopakuji:
- polyester alias PES je měkký a často příjemný na omak, umí i zahřát nicméně není do mrazu, může mít tendenci se snadno odírat a žmolkatět
- bavlna je velmi odolná, pevná ale příjemná na nošení, není do mrazu, ale se svetrem je komfortní variantou
- vlna je materiál těžší, nicméně je přírodním izolantem, dobře hřeje a kvalitní kabát s vysokým podílem vlny je skvělý i do mrazu, dělí se na "pure new wool" nebo "virgin wool" a klasickou "wool", přičemž ta takzvaně panenská je považována za kvalitnější, neboť nebyla recyklována a nikdy užita dříve, přičemž tvíd i flauš jsou vlněné látky
- kašmír se používá pak jako příměs do kvalitních vlněných kabátů, má dobré hřejivé vlastnosti, ale hlavně kabát odlehčuje, jde také o přírodní chlup, tentokrát kozí
- setkat se můžete pak ještě s alpakou, což je vlna někdy s delším, na rozdíl od vlny rovným chlupem a skutečně z lamy
To je zhruba seznam hlavních příměsí, setkat se můžete ale i s drobnými příměsemi dalších vláken, často umělých (viskóza, elastan...), které buď vylepšují vlastnosti, zlevňují výrobu, nebo ideálně obojí. A na co teda můžete v této sezóně narazit v běžných obchodech?
Reserved /
Kabáty jsou na pohled hezké, ale kromě jejich premium kolekce na omak spíš nepříjemné a tvrdé. Nevím, jak bych něco takového nosila, zvlášť v prodloužené variantě. Jde hlavně o různé vlnění směsi (20-40 % vlna, zbytek PES). Jejich polyesterové kabáty jsou naproti tomu fajn. Obstojná prémiová kolekce ale nabízí kabáty za 3 tisíce, což při té kvalitě je pořád dost.
New Yorker /
Amisu nabízí nakolik prodloužených mírně ovesized kabátů klasičtějšího střihu - chlubí se na cedulce u produktu tím, že obsahuje vlnu. Ano, ale recyklovanou, a to max do 20 %. Kabáty, co koupíte tady, seženete v sekáči lepší za zlomek ceny.
Sinsay /
To jsou levné polské hadry šité v Číně a ani letos on nich v rámci zimního oblečení nečekejte zázraky. Podíl vlny max 10 %, kabáty jsou na dotek fakt ohavné, chlupaté, hrubé, těžké a přitom stojí 1100 až 1400 korun. Vyhozené peníze a to doslova! Polyesterové kousky ujdou, ačkoli působí spíš jak tlustší mikiny, než seriózní kabát.
CA /
Kromě kupy opravdu otřesných modelů naducaných zimních bund, ideálně ještě prodloužených a s umělou kožešinou nabízí také kabáty s poměrně vysokým podílem vlny až 50 %, opět ale nepříjemné na omak. velmi hrubé, nechávající žmolky. Jsou kolem 2 tisíc a kromě mírně originálnějších vzorů nic moc nenabízí.
Camaieu /
Kabáty jako loni s nízkým podílem vlny do tak 35 %, tvrdé a nepříjemné na omak. Ceny přitom jako tradičně nastřelené na 2300 a víc. Ale zase mají některé kousky poměrně vkusné univerzální oversized či zavinovací střihy.
Lindex /
Pro mě pravidelně příjemné překvapení. Lindex nabízí oblečení opravdu rozličné kvality, ale najdete tu super kousky, pokud pohledáte! Většina je sice tvrdý nepříjemný wool blend do 50 % s cenou přes 2500, ale třeba kabáty značky Holly White s umělou kožešinkou jsou moc hezké a příjemné!
Peek and Cloppenburg /
Když chcete lepší věci, tak jedině sem. Letos to ale není moc hitparáda. Střihy hooodně klasické, málo inovativních kousků, dámské kabáty často spíš až velmi obyčejné atakující průměrnou populaci svými barvičkami nebo univerzálním provedením. Ve skutečnosti ale žádná extra estetika. Hugo Boss 95 % vlna, 5 % kašmír za 10 tisíc. Pak tu mám ukázku právě toho podbízivého se kabátku červené barvy 30 alpaka / 30 vlna. Jasně, jsou příjemnější na omak, ale ten cenový skok je už docela na pováženou. Pořád totiž nejsou zdaleka to, co bych od dobrého kabátu chtěla. Na druhou stranu, pokud budete hledat PES/vlněné mixy s podílem vlny do 60 % najdete tu hezké klasické kabáty za cenu 4 až 6 tisíc, což už je přijatelné a odnesete si nadčasový, slušně vyrobený kus.
HM /
Nabízí kabáty polyesterové bez vlněné příměsi a vypadají kupodivu velmi hezky (zavinovačky i prodloužené s kožešinkami), zdá se, že i sezónu přežijí v rozumném stavu bez žmolků. Cena je navíc okolo 1500, což je velmi hezké za kabát! Teplý svetr ale raději rovnou přikupte.
Bershka /
Kabáty sice tenčí, příměs vlny max 20 %, ale kabáty jsou na omak příjemné, a i vzhledově hezké. Jsou kolem 1300 až 1600 a dostanete za tu cenu stylový, moderní kousek nadčasového vzhledu. Nicméně počítejte s tím, že bez svetru bude v mrazech nenositelný.
F&F /
Kabáty tam jsou podobná liga jako v HM, mají hezkou edici kalsických střihů s mohutnější kožešinkou u krku a sice PES, ale příjemné, zdá se že docela obstojná kvalita a rozumné peníze, tuším do 2000. Ale opět se v nich v mrazu teda nezahřejete a svetr je nutnost.
Pokud pak máte chuť podlehnout trendu oversized bund s vysokým "plyšovým" chlupem, stavte se NY, HM nebo Bershka, ale najdete je opravdu leckde. Shrnuto, ani letos to není s kabáty úplně snadné. V obchodech ale můžete najít ucházející modely za přiměřené ceny (třeba HM, Bershka, F&F nebo výběr Lindexu).
Já osobně jsem byla letos překvapená sekáči, kde seženete v nové kolekci stejné kabáty i lepší kvality za tak o 500 a 1000 korun nižší cenu. Sice nošené, ale pokud vyberete ty v opravdu prémiovém stavu, tak to bude rozhodně výhodnější. A pokud jste na nějaké barevnější víc teen střihy, tak vám ostatně nic jiného než sekáč nebo tržnice nezbývá.
Tak hodně štěstí při hledání! Letos ho budete potřebovat...
Tak hodně štěstí při hledání! Letos ho budete potřebovat...