HM Conscious - přívětivé k přírodě nebo trik prodejců?

Ti, co mě sem tam čtou, asi pochopili, že poměrně dlouhodobě sleduju snahu řetězce HM stát se "udržitelnou", "enviromental-friendly" značkou podporující zdravé seběvědomí lidí různého věku a vzhledu. A potom asi i víte, že se sice snaží, ale moc jim to nejde... Tentokrát jsem se rozhodla podívat na popud mé nedávné návštěvy právě v HM na to, co je vlastně zač ta jejich slavná kolekce "eko-bio" oblečení Conscious a zda je opravdu tak "eko-bio", jak se tváří.



Samozřejmě je jasné, že nemůžeme čekat, že se jeden z největších světových fast-fashion řetězců ze dne na den předělá na ochránce přírody a lidských práv. Ale taky víme, že snahy o zlepšení podmínek výroby a jejích dopadů jsou u těhle firem někdy až směšné. Pobavit se můžete třeba u videa Hasana Minaje, který dělá pro Netflix pořad Patriot Act. Který je opravdu skvělý na přiměřenou investigativu pro běžné lidi. V tomhle díle rozebírá směšnost udržitelných kolekcí ZARA a HM, ale i problém s textilním odpadem...



Ale můj příběh. Nedávno jsem vešla do HM, abych si na cedulce u docela pěkného svetru z Conscious kolekce přečetla, že je složen z 50% z recyklovaného polyesteru, z dalších 50% z odpadu od zákazníků a z dalších 50% z odpadu, který vznikl ještě před zákaznickou spotřebou... wait - WTF?! Takže materiál je složen ze 150% látky a co je jako "preconsumer" odpad? Takže jsem otevřela internet a začala zuřivě googlit, co za blbý vtip vlastně ta slavná "udržitelná eko-bio" Conscious kolekce je zač.


Když budete trochu všímaví, zjistíte, že HM se hodně posunulo. Vzalo si do hlavy, že se pokusí v rámci své Conscious kolekce vyhovět stížnostem svých zákazníků (HA! Vidíte, jakou moc máte? Vždycky je to o vás zákaznících, to vy držíte jejich peníze...). U všech produktů této kolekce tak najdete dole pod fotkou produktu záložku "udržitelnost výrobku" a není teda moc nápadná, ale po jejím rozkliknutí se dostanete k tomu, zda je výrobek z produktů eko zemědělství, nebo zda a kolik je ho z recyklovaných materiálů.


A pokud budete ještě trochu šťouraví, tak v této záložce najdete pod složením a původem výrobku také odkaz na "naše dodavatele". Pokud kliknete, otevřou se vám lokace a přímo celé adresy firem, které se na výrobě daného kusu oblečení podílely! A to budete teprve čuměť, když zjistíte, že za čtvery stejné černé kalhotky zodpovídá asi pět firem z nejméně čtyř zemí světa... No, to se nám to pěkně barví. Zda všechny zmíněné firmy navíc zajišťují svým zaměstnancům slušné živobytí taky jasné není, ale alespoň je tu určitá transparentnost a prostor pro investigativu.


Takže co z toho? Když se podíváte na ostatní výrobky, které jsou mimo tuto kolekci, najdete záložku udržitelnost také a dovede vás k informacím o výrobci. Nicméně pouze produkty kolekce Conscious obsahují alespoň něco recyklovaných vláken. Ne vždy je také u Conscious výrobků jasné, jaký je celkový podíl recyklovmaných vláken ve výrobku. Někdy je třeba uvedeno, že část z polyesteru, kterého je ve výrobku 50%, je recyklovaná. Takže to může znamenat, že ve výrobku je recyklovaného polyesteru třeba 25% nebo taky pouze 2%. Nebo může být recyklovaný materiál třeba pouze součástí podšívky apod. Zkrátka občas si přečtete takový fail, co já na té visačce...

U kosmetiky prodávané v HM, už ale tyto informace třeba nenajdete vůbec. No koho to zajímá, odkud kupuje rtěnku a jestli v ní není olovo, že jo? Těžké kovy a docela pestré bakterie byly nedávno prokázány v lecjakých kosmetických produktech. Takže hlavně tyhle věci nekupujte přes net ze zemí mimo EU, kde vám fakt bezpečnost jen tak nezaručí.

Zároveň v Conscious kolekci najdete sice hodně oblečení různých druhů od basiců, spodek po slavnostní šaty... jenže v téhle kolekci - její dámské části - je aktuálně necelých 800 kusů oblečení. Jenom dámských "topů" (triček...) v běžných kolekcích teď HM prodává 1500 druhů!!! Jen halenek a košil má HM aktuálně také téměř 800 druhů. Dámské oblečení, které je aktuálně ve slevě, tvoří přes 9500 kousků... Šílené? Ano, dost! Takže Conscious kolekce pořád tvoří naprosté minimum sortimentu. Přesto chce HM v roce 2030 vyrábět vše z recyklovaného nebo bio materiálu.


Na závěr? Má teda smysl Conscious kolekce podporovat? No... Část kolekce tvoří produkty z biobavlny, což dle mé znalosti taková bavlna, která byla vypěstovaná za použití minimálního množství chemie (hlavně pesticidů - ty jsou ve větším množství rakovinotvorné). Takže kupovat biobavlnu určitě dává smysl, protože její pěstování méně zatěžuje zemědělskou půdu, nás i krajinu jako celek. Jenže i biobavlna pak může být při výrobě oblečení vymáchaná v jedovatých barvivech, která si pak natáhnete vesele na sebe. Část Conscious kolekce je pak z recyklovaných látek. Jenže tam je problém, protože není moc jasné jaký podíl látky v oděvu je znovupoužitý a odkud tahle recyklovaná vlákna vlastně pocházejí. Výrobky navíc stále pocházejí hlavně z Indie, Číny a jihovýchodní Asie, která je známá dost problematickou etikou výroby oblečení.

Co z toho? Změna k lepšímu by tu byla, ale je docela pomalá. Nicméně se jí daří pohánět stížnostmi zákazníků, takže pokud jste trochu uvědomělí spotřebitelé, určitě v tom neustávejte a bombardujte HM dotazy, odkud je vaše oblečení a kdo kvůli němu umřel a co s ním bude, když se neprodá. Jedině tlak zákazníků může něco změnit, to mi věřte...

Populární příspěvky z tohoto blogu

Genesis second handy - Praha

Hrabárna Furtex - Skalka/Ládví

Second hand market - Flora/Vinohrady