Značkové džíny ze sekáče? Jde to? A kde?

Sekáče se většinou chlubí, že u nich najdete zaručeně úžasné originální a nepřekonatelné kousky, které prodávají jenom v zahraničí... Najdete tam věci ze starých kolekcí, které už ostatní vyhodili, takže ano - budou se jim zdát nové, protože už zapomněli, jak vypadaly :D Většina věcí bude stejně z nějakého britského eshopu jako asos nebo New Look a bude to z plastu. Ale jedna věc se přeci jen nedá zkazit. DŽÍNY! A do sekáče stejně chodíme nejradši proto, abychom tam našli značkové věci za hubičku. Dají se tam tedy najít značkové džíny, jak často a za kolik?




Průzkum džínoviny si dělám už několik měsíců ve všech možných sekáčích, takže to není nijak vycucané z prstu. Mojí motivací bylo (a stále je...) sehnat si pravé Levisky a případně upravit na moji velikost. Proč to nevyšlo a tipy k úspěšnému nákupu dále...

Historie džín

DENIME - tedy z Nimes. Což je to francouzské město, kde se tahla látka pevná bavlněná vlastně začala vyrábět. Když se podíváte na historii slavných denimových značek, zjistíte (jako u všech jiných), že buď nejsou moc historické, těžko říct jak moc kvalitní a zákazníky prostě zasáhly z nějakého neznámého důvodu a jsou tím pádem brané jako "statusové". Pokud je nosíte, jste někdo. To je obecný problém všeho luxusnějšího zboží, že na něm vlastně není moc nic zajímavé a leckdy ani v minulosti nebylo. Pokud tedy chceme najít lepší denim, spíš hledáme statusové značky.

Každý mainstreamový adolescent ví, že mezi takové patří Levi's. Akorát, že děcka nemají na jejich džíny asi prachy nebo co, takže nosí jen bavlněná trička s jejich logem. Smutné... Levi Strauss & Co. je firmou z poloviny 19. století, založil ji jeden žid jménem Levi a vyráběly plachty na vozy. Pak z toho začali šít kalhoty a jsou tak dneska ikonickou značkou, která poprvé přišla s původně nezničitelnými kalhotami pro chudé dělníky na stavbách. A dneska si jejich džíny kupují pracháči po celém světě. Typická situace mnoha dnes luxusních brandů - začneš jako výroba pro spodinu a pak z toho někdo udělá hipster módu. Nicméně to dělá z "Levisek" opravdu ikonické džíny.


A jakože i Nimes je město s bohatým kulturním dědictví, která má své "koloseum"

Značky denimu

Zbytek značek tak už jen kopíruje strategii Leviho. Další známá značka je italská Replay z konce 70. let minulého století, džíny ale uvedli na trh až o dekádu později. Mají spešl druh patentovaného denimu a dobyli svět. Koupili je po roce 2000 lidi z Hong Kongu a šéfuje jim týpek z Calvin Klein.
Další starší značkou džín je H.I.S. - tradiční dodavatel oblečení pro levnou pracovní sílu na plantážích v USA už od roku 1923. Značka jsou inciály zakladatele Henry I. Siegela. Trh opanoval s velikostní inovací, kdy umožňoval nákup různých délek nohavic a šířek pasu. Dnes se zaměřuje i na udržitelnou výrobu. Podobně značka Lee, která od roku 1889 vyrábí americké džíny. Jejich stradiční brand přinesl inovace jako látkový kryt zipu u poklopce a pracovní overally, takže prostě lacláče :D
Za výhradně denimovou a kvalitní bývá pak považován také Diesel. Což je italská značka ze 70. let minulého století. Známý víc než pro džíny se ale zdá v některých kruzích pro trochu šílené reklamní kampaně. Další klasikou je Wrangler, jejichž sláva začíná po druhé světové válce snahou vyrobit džíny vhodné a odolné na rodeo.

Dneska se lidi perou o brandy jako Armani, Tommy Hilfiger, Guess, Hollister atd., což je tradičně prodávaný "aka high class denim". Nejdražší teen-age značkou je pak asi Abercrombie and Finch, tradiční americký brand z konce 19. století, jehož ceny v zámoří vylétají raketově. Ale džíny prostě dneska vyrábí fakt každý módní dům jako YSL nebo Gucci a můžete za ně dát snadno maijlant.
Podobně jako už zmíněný Calvin Klein, což je značka, která dnes opravdu chytá druhý dech neskutečným způsobem. Moje máti měla doma bílou mikinu CK, ještě když jsem byla špunt, a humbuk kolem toho teda žádný moc nebyl. Zatímco dneska chce mít každá basic bitch něco CK doma za každou cenu. Calvin Klein je americký žid, emigroval z Maďarska, stále žije a solidně asi vydělává. Na konci šedesátých let založil malý brand a prodával kabáty, o rok později byl na titulce Vogue. Prvních dvacet let existence se opravdu CK zaměřoval hodně na ikonický denim. Dneska má třeba taky opravdu dobré parfémy...


Jak poznat kvalitní džíny?

Kvalita výrobků těhle značek se ale dle drbů na internetu zdá velmi rozporuplná. Jde většinou o mladé brandy, které vznikali v druhé polovině minulého století. Nemají příliš historii a často vznikali jako prvoplánově více či méně luxusní. Alias nakoupíte drahé zboží, uděláte si luxusně vypadající logo a je to. Zcela upřímně - marketing se opravdu dělá tak, že vy sami určujete hodnotu zboží, nikoli zboží samo. Často se tak můžete setkat s nízkou kvalitou za přemrštěnou cenu. Pokud pogooglíte denimové brandy, které lidé doporučují jako kvalitní, narazíte na pro Čecháčky zcela/spíše neznámé značky (Acne, Balmain, Bonobos, G Star, True Religion, Pepe Jeans, Nostrum, Killer Jeans, Samurai...).

Takže na to kašlete a spíš se řiďte kvalitou na omak. Co podle mě je solidní kus denimu? Džíny by měly být poměrně silné (tzn. látka je také těžší), přiměřeně strečové nebo vůbec, protože takové se nevytáhnou v pračce (spíš by měly držet tvar, přidaný streč jako spandex a lycra do 2%), mít kvalitní kování (měděný knoflík znamená investice) a dobře udělané švy, které jsou pevné (dvojité švy připomínající řetízek). Takový kus oblečení je kvalitní z toho důvodu, že dlouho vydrží. Ostatně proto není problém koupit takové věci z druhé ruky.

A co nabízí sekáče?

Pokud půjdete do běžného sekáče, bude výběr džín poměrně omezený. Obvykle maximálně jeden stojan, ale vše bude na ramínkách a dá se rychle projít. Značky budou ale vesměs HM, Kik apod. Proto u džín preferuji hrabárny, protože tam většinou najdete jeden koš za jednotnou cenu a pak už stačí jen vytrvale hledat a máte šanci najít si Levisky za 50 kaček. Takže to vyjde velmi levně a je tam solidní výběr. Akorát to chce dost času a silné ruce při přehrabování...

Na Ládví v Profi Secondhandu jsem svého času zkoušela hledat a nedopadlo to ůvbec špatně. Obecně pobočky Profi sekáče všude jsou na tohle dobré. Problém je ale s velikostí, většinou je to spíš pánský model a to ještě na pořádnou zadnici. Řešením je přešití, ale pokud se vám nechce, bude to dost těžké. Kalhoty tu seženete kolem 50 kaček, ve výprodeji 10 za kus.


Dokonce i v hrabárně na Ruzyni, jsem našla Levisky. Ale je to spíš bída. Džínsů je tam fakt tuna, vyloženě z toho bolí ruce a výsledek jsou jedny dvoje Levisky, které jsou mi o číslo dvě větší. Na druhou stranu, budou vás stát hezkých 20 korun.


Hrabárna ve Zlatníkách je taky poměrně dobrá na kalhoty - hlavně pánské seženete Boss, Celio, Tommy... Ale taky Levisky nebo HIS a Wrangler. Takže klasika. Pade za kus a už to chce prostě jenom přizpůsobit velikostně. Kalhoty za jednotnou cenu 50 takovéhle ráže, jsou jak zadarmo.


Textile house je samozřejmě pravidelně vymetaný, navíc tam najdete spíš legíny a strečové kalhoty... Ale už jsem narazila i na džíny Hollister, Jack and Jones a poměrně často nějaké pěkné Only - nic lepšího moc ale nečekejte. Only není problém najít i ve výprodejích, jinak za ně ale dáte kolem 200.


Second hand land není béčko - našla jsem i Calvin Klein, ale lepší značky jsou vyndané na stojan vedle a neceněné. Ovšem jestli vám jde jen o značku, tak to pořád vyjde dost levně. Tyhle džíny třeba kolem 100-300 za kus.


Jinak vznikl v Praze specializovaný vintage sekáč Homeless Prague (Muchova, Praha - Dejvice) orientovaný na denim - můžete zkusit, ale zadarmo to nebude. Zato ale asi spíš seženete i kalhoty, které vám padnou.

Když mi to není?

S džíny je problém za všech okolností, protože ani když máte v krámě na výběr z X velikostí, na váš zadek prostě nesedí žádná. A já to znám... proto jsem velký fanoušek úprav a výsprav. Pokud máte po ruce kvalitní džíny, ani vaše švadlenkovské umění s nimi nezatočí natolik, aby byly na vyhození. Naopak. BluePrintDIY má vždycky výborný nápady, jak za pár minut udělat z džínů, které padají, perfektně sedící kus. A jakože už jsem to vyzkoušela párkrát dost úspěšně. Na klasické džíny to navíc funguje skvěle a nevypadá to blbě ani šité v ruce - protože jsou to prostě džíny a ty musí vypadat trochu nošené, no ne?


Takže jděte do toho. Jasně, je to dost práce a vůbec vám negarantuju úspěch, ale najít značkové dobré džíny není tak těžké! A pokud budou v nevhodné velikosti? No... nebojte se je trochu upravit, protože to za to určitě stojí a vy se navíc úžasně vyřádíte. Prostě opravdu váš projekt!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Genesis second handy - Praha

Hrabárna Furtex - Skalka/Ládví

Second hand market - Flora/Vinohrady